BISERICA ORTODOXĂ ÎL SĂRBĂTOREŞTE ASTĂZI PE SFÂNTUL ANDREI CRITEANUL

04.07.2017 | Vizualizari: 848

Astăzi, 4 iulie, Biserica Ortodoxă îl pomeneşte pe Sfântul Andrei Criteanul, cunoscut ca unul dintre cei mai de seamă creatori de canoane şi imne de o frumuseţe duhovnicească extraordinară, mai ales datorită atât formei, cât mai ales profunzimii gândirii. S-a născut în anul 660, în oraşul Damasc (Siria) din părinţi binecredincioşi, pe nume Georgie şi Grigoria, care i-au oferit o educaţie aleasă. Ducându-se la Ierusalim să se închine la Mormântul Domnului, a fost văzut de Patriarhul Teodor al Ierusalimului. Acesta, dându-şi seama de însuşirile alese ale tânărului Andrei, l-a tuns în monahism, l-a hirotonisit diacon şi luându-l ca ucenic l-a aşezat ca secretar al Patriarhiei. A fost trimis, în 680, la Constantinopol, pentru a participa la Sinodul al VI-lea Ecumenic, care condamnase, în 681, erezia monotelită (monoteliţii învăţau că în persoana Mântuitorului Hristos există numai voinţa dumnezeiască, nu şi cea omenească). După terminarea sinodului, a fost oprit ca diacon la Patriarhia din Constantinopol. S-a remarcat, aşa după cum spun biografii săi, prin „predica faptei şi cateheza înţelepciunii. În preajma anului 712, a fost ales arhiepiscop al Gortynei, capitala insulei Creta din Marea Mediterană. De aici, numele sub care e cunoscut şi acum: Cretanul sau Criteanul. A trecut la Domnul în anul 740, în oraşul Ieriso de lângă Militene, capitala insulei Lesbos, pe când se întorcea dintr-o călătorie făcută la Constantinopol. Este înmormântat în biserica Sfintei Muceniţe Anastasia din Mitilene. În afara operei sale clasice - Canonul -, Sfântul Andrei a mai scris predici despre Maica Domnului, canoane la Buna Vestire, la învierea lui Lazăr, la Duminica mironosiţelor, la zămislirea Sfintei Ana, precum şi un mic poem în care îşi exprimă adeziunea faţă de hotărârile Sinodului al VI-lea Ecumenic.