Colectia de obiecte bisericesti a muzeului Episcopiei Giurgiului |
Colectia de obiecte populare din cadrul muzeului Episcopiei Giurgiului |

Manastirea Comana

COLECTIA DE OBIECTE BISERICESTI A MUZEULUI EPISCOPIEI GIURGIULUI

Vlasca, binecuvântata de Dumnezeu cu pamânt roditor, scaldat de apele batrânului fluviu si încalzit de soarele atât de darnic cu lumina sa, cu paduri dese si mari, a fost mereu râvnita de multi si cotropita neîncetat.

Istoria sa multimilenara, venita din îndepartatul mezolitic si dovedita prin numeroasele vestigii arheologice, pastreaza marturii incontestabile ale continuitatii vietii pe aceste meleaguri.

Este remarcabila statornicia acestor locuitori atât de încercati care, au avut puterea ca dupa fiecare prabusire sub loviturile vrajmasilor, sa se ridice din nou cu mai multa dârzenie, sa-si refaca gospodariile pârjolite si sa-si are ogoarele udând tarâna cu sudoarea fruntii dar si cu lacrimile varsate pentru cei ce au murit aparând aceasta glie.

.

În ceea ce priveste atestarea documentara a Giurgiului, orasul este amintit prima data în Codex Latinus Parisinus din 1394, iar peste câtiva ani, la 23 septembrie 1403, un document semnat de Mircea cel Batrân aminteste, de asemenea, de acest oras.

Important nod comercial, pozitia lui fiind remarcata de genovezi, Giurgiu devine în scurt timp o regiune înfloritoare. Cucerit apoi de Imperiul Otoman în 1420, istoria sa va include si cei aproape 400 de ani de asuprire.

Multe sunt urmele acelor vremuri, dar Turnul cu ceas ridicat de turci în anul 1700 pentru a vedea de departe apropierea ostilor române, se pastreaza si azi în mijlocul orasului, ca o marturie graitoare a unei istorii care a marcat adânc viata acestui popor.

Si daca prin multimea lor unii au putut strivi sub copitele cailor pamântul, si le-au putut smulge agoniselile, credinta din suflete nu le-au putut-o lua, sufletele vlascenilor nu le-au putut vinde sau cumpara.

BISERICA

Ea a fost cea care i-a unit, i-a întarit, le-a binecuvântat viata si le-a vindecat ranile trupesti si sufletesti, i-a învatat si le-a îndrumat pasii calauzindu-i prin furtunile vremurilor.

Biserica a fost de-a lungul veacurilor nu numai o pastratoare a învataturilor dumnezeiesti ci si o pastratoare a acelor valori spirituale care au format si pastrat identitatea acestui popor, a acestor meleaguri.

Acest lucru l-au înteles toti slujitorii Bisericii dar mai ales Întâistatatorul Episcopiei Giurgiului, Preasfintitul Parinte Ambrozie care, imediat dupa întronizarea Sa ca primul episcop al acestui judet vlascean, s-a ocupat sa recupereze, sa protejeze si sa puna în valoare tot ceea ce înseamna marturie de viata crestina în acest coltisor de tara.

Înfiintarea Episcopiei Giurgiului a facut ca în numai 3 ani întreaga viata spirituala sa se revigoreze, Biserica a devenit mai lucratoare prin pastorii si pastoritii ei, mai implicata în toate aspectele vietii sociale si deschizatoare de drumuri.

În al doilea an al pastoririi Sale, la 28 aprilie, a doua zi de Pasti, la inaugurarea Muzeului Episcopiei, Preasfintitul Parinte Ambrozie a putut arata giurgiuvenilor cât de mult si-au iubit în trecut stramosii lor credinta, cât de mare a fost credinta celor care au lasat în urma lor atât de multe marturii valoroase. Deopotriva, edili si cetateni obisnuiti, vârstnici si copii, s-au bucurat sa priveasca frumusetea obiectelor religioase încarcate în egala masura de sfintenie si istorie.

Din acea zi, în strânsa legatura cu factori de raspundere din diferite segmente ale societatii giurgiuvene, am început sa facem cunoscut acest patrimoniu cultural religios, colectia muzeala fiind vizitata în egala masura de tineri sau vârstnici, care au primit informatii despre istoria religioasa a acestor meleaguri, au privit adevarate opere de arta crestina si au înteles cât de adânci sunt radacinile crestinismului ortodox în istoria poporului nostru.

Mai ales pentru elevi, vizitarea unui muzeu cu obiecte ale patrimoniului religios, putem spune ca este o adevarata cateheza în imagini si, vine sa se alature celorlalte activitati desfasurate de Episcopia Giurgiului în cadrul proiectului ”Hristos împartasit copiilor”. Este un lucru îmbucurator faptul ca din ce în ce mai des profesorii de Religie preoti sau mireni, dar si cadre didactice cu alte specializari, completeaza programul educational cu o astfel de activitate.

Colectia muzeului numara acum peste 1200 de carti si peste 250 de obiecte religioase. Grija pentru conditiile de securitate, conservare si expunere a acestor valori, are un caracter permanent, calificarea de personal pentru aceste gen de activitate fiind o prioritate.

Site administrat de PaginaTa!NET