Icoane

Icoane ale Domnului Iisus Hristos

Deisis
Lumina Lumii
Eu sunt viţa, voi sunteţi mlădiţele
Pantocrator
Iisus Hristos pe Cruce
- Maica Domnului şi Sfântul Apostol Ioan plâng
Iisus Hristos Pantocrator -Muntele Athos (Grecia)
Icoană din secolul al XVI-lea
Icoană a lui Iisus Hristos "nefăcută de mâna omului" - Rusia, secolul 14

Icoană din secolul al XIII-lea aflată în Mănăstirea Hilandar din Muntele Athos (Grecia)

Icoană pictată prin anul 1394 de Andrei Rubliov (aprox. 1370-1430) . A fost desoperită în anul 1918 în Rusia, în apropiere de Biserica Adormirii din Zvenigorod. Are dimensiunile aproximative de 158 x 106 cm şi se află la Galeria Tretiakov din Moscova.

Iisus Hristos Pantocrator - Mozaic din Catedrala Sf. Sofia din Constantinopol, secolul XIII

Iisus Hristos Pantocrator - Biserica Adormirii din Dafne, Grecia, aproximativ 1090-1100

Iisus Hristos Mântuitorul şi Izvorul vieţii - Skopie, Macedonia, secolul XIV

Mântuitorul - icoană rusească din secolul al XIV-lea aflată în Catedrala Înmormântării Domnului din Kremlin, Moscova.

Iisus Hristos Pantocrator - icoană din secolul VI aflată la Mănăstirea Sfânta Caterina din Muntele Sinai din Egipt şi pictată prin procedeul encaustic (metodă prin care vechii greci diluau culorile cu ceară).

Iisus Hristos - Emmanuel
(pictură de Simon Ushakov, Rusia, 1697)

Icoană pictată la începutul secolului al XV-lea de Andrei Rubliov. Se află la Galeria Tretiakov din Moscova.

Iisus Hristos Pantocrator -Şcoala din Tver, secolul XIII

Iisus Hristos Pantocrator - secolul al XIV-lea. Icoana este pictată pe lemn în tempera cu emulsie de ou, are dimensiunile de 138 x 60 cm şi se află la Mănăstirea Vatoped din Muntele Athos (Grecia).

Iisus Hristos Pantocrator - secolul al XVI-lea - Şcoala Cretană. Icoana este pictată de Teofan Cretanul pe lemn în tempera cu emulsie de ou, are dimensiunile de 163 x 125 cm şi se află la Mănăstirea Iviron din Muntele Athos (Grecia).

Iisus Hristos Pantocrator - a doua jumătate a secolului al XVII-lea. Icoana este pictată pe lemn în tempera cu emulsie de ou, are dimensiunile de 43,4 x 28 cm şi se află la Mănăstirea Sfântul Petru din Muntele Athos (Grecia).

Site administrat de PaginaTa!NET